4 sierpnia 2022

Części zamienne do maszyn budowlanych – nowe czy używane?

Firmy posiadające park maszynowy zasobny w maszyny i urządzenia budowlane muszą liczyć się z faktem, że prędzej czy później któreś z nich ulegnie awarii. Jest to sprawa powszechna, gdyż w wykorzystywanych do ciężkich robót maszynach, po wielu godzinach pracy, elementy mechanizmów ulegają uszkodzeniom lub się zużywają. W takiej sytuacji warto pomyśleć o częściach zapasowych lub zamiennikach, spełniających wysokie normy techniczne.

Części zamienne do maszyn budowlanych

Części do maszyn budowlanych konkretnej firmy najlepiej kupować bezpośrednio od producentów lub z hurtowni magazynujących potrzebne elementy. Jednak często zdarza się, że firmy oferują zamienniki, które nie tylko spełniają wysokie normy określone przez producenta maszyny, ale również bywają o połowę tańsze.
Niestety, ta zasada nie zawsze sprawdza się w praktyce – oczywiście cena zazwyczaj robi wrażenie, lecz części oryginalne są produkowane przez tego samego producenta, który zaprojektował i wykonał maszynę, czyli są z identycznych materiałów. Drugą sprawą jest ich dopasowanie – zamienniki mogą być tworzone na wzór oryginalnej części, jednak niektóre modele maszyn różnią się drobnymi szczegółami w taki sposób, że polecany zamiennik może okazać się nie do końca idealnie wyprofilowany. Ta zasada dotyczy głównie bezpieczeństwa pracy oraz eliminowanie groźnych usterek podczas pracy maszyny.

Części używane

Zupełnie inną sprawą jest zakup części używanych. Istotną sprawą jest fakt, że oryginalne części używane dużo lepiej odegrają swoją rolę w trybach maszyny, jeżeli oczywiście nie zostały wcześniej uszkodzone. Części używane doskonale dopasowują się do konkretnego modelu maszyny, są idealnie wyprofilowane i ukształtowane i co najważniejsze – mogą posłużyć długi czas. Tego typu części wymontowywane są z niesprawnych maszyn, pod warunkiem, że ich niesprawność dotyczy zupełnie innych elementów składowych urządzenia.
Dlatego, jeżeli decydujemy się na kupno części używanej, należy dokładnie sprawdzić źródło pochodzenia danego elementu oraz okoliczności jego pozyskania. Zdarza się, że część używana posiada mikrouszkodzenia, które pogłębią się po jej zamontowaniu, co może skutkować szybką awarią. Z tego też powodu, przy zakupie części używanej należy zażądać najlepiej kilkumiesięcznej gwarancji, by w razie szybkiej awarii urządzenia móc zareklamować dany element.

Mając powyższe na uwadze, warto jednak zastanowić się nad zakupem oryginalnej, nowej części – jej dużym plusem jest właściwa jakość wykonania, zgodność z modelem maszyny oraz długoterminowa gwarancja producenta.