4 sierpnia 2022

Czy leczenie kanałowe musi być bolesne?

Przez bardzo wiele osób ból zęba opisywany jest jako jeden z tych rodzajów bólu, który jest najtrudniejszy do zniesienia. Gdy ząb boli, ratunku szuka się w lekach przeciwbólowych, które zwykle działają krótko. Nie ma sensu zwlekać i lepiej od razu umówić się do stomatologa. Być może konieczne będzie leczenie kanałowe, o którym trochę poniżej.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to jedna z form leczenia zachowawczego, dzięki której można zachować ząb pomimo tego, że jest on już mocno zniszczony przez próchnicę. Endodoncja, bo tak fachowo nazywa się ten rodzaj leczenia, powinna być wykonywana przez stomatologa, który ma spore doświadczenie zawodowe. To bowiem leczenie wymagające niezwykłej precyzji, umiejętności i wiedzy. Idealnie, jeśli w gabinecie stomatologicznym endodoncję prowadzi się pod mikroskopem. Dzięki temu leczenie może być wykonane w sposób niezwykle precyzyjny, co pozwoli uratować ząb i dać mu dosłownie drugie życie. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał martwić się usuwaniem go i wstawianiem zęba sztucznego.

Ból podczas leczenia kanałowego

Gdy pojawia się konieczność leczenia kanałowego, najczęściej łączy się to z bardzo dużym bólem. Pacjenci mocno boją się zabiegu, stresują się, że w jego czasie ból będzie jeszcze silniejszy. Warto pamiętać jednak o tym, że współcześnie stomatologia ma skuteczne rozwiązania nawet na intensywny ból. Jest nim po prostu znieczulenie. Praktycznie zawsze można z niego skorzystać, dzięki czemu cały zabieg może przebiegać bez dużego dyskomfortu bólowego. Czy zatem leczenie kanałowe musi być bolesne? Oczywiście, że nie. Nawet nie powinno, bo ból odczuwany w czasie zabiegu wywołuje bardzo duży niepokój u pacjenta, który zdradza jego objawy wzmożoną ruchliwością na fotelu dentystycznym. Przez to zabieg może być wykonany w sposób mniej precyzyjny.

Znieczulenie podczas endodoncji

W czasie leczenia kanałowego stomatolog dobierze taki rodzaj znieczulenia, który będzie adekwatny do stanu zdrowia pacjenta, a także pozwoli uśmierzyć ból. Dzięki temu podczas czyszczenia komory zęba oraz kanałów zębowych, które bardzo dokładnie muszą być oczyszczone z chorobowo zmienionej tkanki, pacjent nie będzie odczuwał żadnych bodźców bólowych. Zamiast obawiać się, że ból będzie nie do zniesienia, lepiej o swoich troskach zwyczajnie porozmawiać ze stomatologiem. Lekarz wyjaśni, jakie są możliwości uśmierzenia bólu i na pewno postara się o to, aby pacjent na fotelu czuł się bezpiecznie i komfortowo. Czasy bolesnych zabiegów stomatologicznych są już dawno za nami.