4 sierpnia 2022

Kupno frezarki CNC – na co zwrócić uwagę?

Maszyny skrawające używane są w wielu gałęziach przemysłu ciężkiego, ale również mogą być wyposażeniem małych warsztatów, zakładów produkcyjnych czy niewielkich firm. Są bardzo wydajne, o wszechstronnym zastosowaniu na polu obróbki materiałów oraz cenione za jakość wykonanej pracy.

Frezarki CNC

Spośród wielu narzędzi służących do obróbki różnych materiałów, na szczególną uwagę zasługują frezarki, maszyny przeznaczone do obróbki skrawaniem, jak i wycinania zaprogramowanych dowolnych kształtów, takich jak rowki, gwinty, skomplikowane wzory czy koła zębate.
Głównym narzędziem roboczym jest frez, osadzony w obracającym się mechanizmie, który naprowadzony na unieruchomiony materiał, ruchem przesuwnym dokonuje jego obróbki. Tego typu czynność nazywana jest frezowaniem.

Sterowanie komputerem

Nowoczesne frezarki zostały wyposażone w komputer, elektroniczne sterowanie numeryczne oraz dodatkowe funkcje: te innowacje, przekształciły powszechne urządzenie o prostym mechanizmie w zaawansowaną technologicznie maszynę CNC.
Computerized Numerical Control zastosowany w układzie sterowniczym frezarek i innych maszyn skrawających znacznie zwiększył ich wydajność i poprawił parametry zaprogramowanych czynności. Wykonane frezy mają dużo gładsze krawędzie i są idealnie odwzorowane według projektu. Szczególną cechą frezarek CNC jest jej moc, automatyczne usuwanie powstałych przy obróbce materiału wiórów oraz precyzyjny nadzór komputera, podczas całej pracy maszyny.

Frezarki posiadają obracające się podczas pracy wrzeciono i mogą być wyposażone – w zależności od rozmiarów i funkcyjności maszyny – w jedno lub kilka wrzecion.

Kupno frezarki cnc

Zakup frezarki na użytek niewielkiej firmy lub zakładu usługowego wiąże się z podjęciem decyzji w sprawie jej zakresu prac oraz położenia względem stołu roboczego – wśród dostępnych na rynku można wybierać pomiędzy frezarkami o ustawieniach:

  • pionowym,
  • poziomym
  • uniwersalnym czy z możliwością przełożenia elementu roboczego w
    wygodną do pracy pozycję.
    Mogą służyć do obróbki metalu, drewna, tworzywa sztucznego, do wykonywania otworów, tworzenia kół zębatych oraz nawiercania gwintów. Znakomicie sprawdzą się również przy wycinaniu skomplikowanych otworów oraz kształtowania dowolnych elementów.

Frezarki znalazły zastosowanie głównie w przemyśle metalurgicznym, motoryzacyjnym, drzewnym, a także w optyce, elektronice, zegarmistrzostwie i wielu innych gałęziach przemysłu.
Przy zakupie frezarki CNC należy zwrócić uwagę na jakość wykonania – frezarki wykonane z materiałów wysokiej jakości i trwałości będą bardziej skuteczne i mniej awaryjne.